Nadzór nad budową

Realizacja większych inwestycji budowlanych wymaga skutecznego zaplanowania obsługi i koordynacji. takiego przedsięwzięcia. Może być wskazane zatrudnienie kierownika kontraktu, który będzie nadzorował całokształt budowy. Do jego obowiązków będzie należała kontrola i analiza kosztów, sprawdzanie dokumentów rozliczeniowych pod względem merytorycznym i rachunkowym a także nadzór nad dokumentacją techniczną.

nadzor-nad-budowa

Ekspertyzy techniczne budynków mogą zostać przeprowadzone na pewnym etapie inwestycji. W przypadku nierzetelnego wykonawcy robót budowlanych mogą one być przydatne w postępowaniu sądowym i być podstawą skutecznego dochodzenia roszczenia. Wykonanie takiej ekspertyzy należy powierzyć rzeczoznawcy budowlanemu.

Przy dużym przedsięwzięciu może być konieczny nadzór inwestorski na budowie. Inspektor nadzoru inwestorskiego reprezentuje inwestora poprzez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę. Może on żądać od kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót. Ponadto uczestniczy w odbiorach robót budowlanych, technicznych instalacji i urządzeń technicznych.

Zgodnie z prawem budowlanym, każdy obiekt budowlany musi przechodzić przeglądy okresowe. Wykonują je osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Przegląd okresowy obiektów budowlanych to sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej i gazowej oraz przewodów kominowych.

Budownictwo w Polsce

Firmy remontowo-budowlane to najpopularniejszy typ działalności w praktycznie każdym województwie. Jedynie na Mazowszu ustępują pod tym względem usługom finansowym i doradczym, zajmując drugie miejsce (55 159 podmiotów). 

W sąsiednim województwie łódzkim usługi budowlano-remontowe zajmują pierwsze miejsce z wynikiem 20669 firm. Na Śląsku w tej branży działa 36 776 podmiotów, a w Wielkopolsce 56 794 firm. Przedsiębiorstwa z sektora usług budowlano-remontowych stanowią również większość na Pomorzu: o sile tej branży stanowi 27 647 działalności. Podobna zależność jest również widoczna na Podkarpaciu, gdzie działa 18 108 firm budowlano-remontowych.

Sektor budownictwa drogowego w Polsce daje pole do popisu inwestorom. Stan nawierzchni polskich dróg pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jednak powoli się polepsza. Coraz więcej dobrego, dzieje się w sferze budownictwa drogowego. Miejmy nadzieję, że ten trend się utrzyma.

Rokrocznie powstają nowe inicjatywy wspierające krajowe budownictwo drogowePrzykładowo polska placówka naukowa Instytut Badawczy Dróg i Mostów, za pomocą ekspertyz i konsultacji wspiera inwestycje, modernizacje oraz remonty dróg i mostów. Prace badawcze, a także wdrożeniowe realizują zakłady placówki. Są to między innymi zakład betonu, diagnostyki nawierzchni czy zakład technologii nawierzchni.

Kolejnym przykładem, jednak o innej specyfice, jest Unia Rynku Budowlano-Inwestycyjnego działająca na rzecz zmiany istniejących regulacji prawa aby były bardziej przyjazne dla inwestycji w budownictwie. Celem nadrzędnym Unii Rynku jest obniżenie kosztów budowy infrastruktury drogowej, kosztów budownictwa mieszkaniowego i innych, poprzez zminimalizowanie biurokracji i skrócenie czasu na uzyskanie niezbędnych pozwoleń.

Instytucji wspierających w taki czy inny sposób budownictwo drogowe i inne jego rodzaje, jest w Polsce bardzo dużo. Nie sposób nawet wspomnieć o wszystkich. Pokazuje to jednak najdobitniej, że jest to temat cieszący się żywym zainteresowaniem, a branża charakteryzuje się stałym progresem, mimo gorszych okresów, szczególnie na przełomie ustrojowym oraz na początku obecnej dekady.

Sektor budowlany należy do jednej z najlepiej rozwijających się branż w polskiej gospodarce. Rekordowa liczba inwestycji deweloperskich i indywidualnych sprawia, że nieustannie wzrasta ilość firm realizujących różnego typu usługi budowlane. Nie bez przyczyny ten rodzaj działalności jest najsilniej reprezentowany we wszystkich regionach kraju. Oczywiście rynek, tak samo jak aktywne na nim podmioty, jest bardzo zróżnicowany. 

Duża liczba firm budowlanych, które można znaleźć w każdym miejscu kraju, z jednej strony pozwala na dotarcie do fachowców będących w stanie kompleksowo zająć się przygotowaniem i realizacją projektu budowlanego, z drugiej sprawia jednak, że zdecydowanie więcej czasu należy poświęcić na weryfikację potencjalnych kontrahentów i usługodawców. 

Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców i prywatnych inwestorów, planujących np. budowę domu, jest baza firm. Dzięki niej znalezienie firm specjalizujących się w poszczególnych pracach projektowych i budowlanych będzie proste. Szybko można również poznać szczegółowe dane na ich temat oraz przekonać się, jak przebiegała do tej pory współpraca z innymi klientami i kontrahentami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*