Nadzór i kontrole obiektów budowlanych

Processed with VSCOcam

Ekspertyzy techniczne budynków są wykonywane przez osoby z doświadczeniem i uprawnieniami rzeczoznawcy budowlanego. Polegają one na badaniach i pomiarach ugięć i przemieszczeń konstrukcji i muszą być poparte obliczeniami. Wykonanie ich może być konieczne również dla większej inwestycji budowlanej, podczas konkretnego etapu jej realizacji. Ekspertyza powinna zawierać opis uszkodzeń i zalecenia dotyczące naprawy.

Processed with VSCOcam
Processed with VSCOcam

Nadzór inwestorski na budowie jest konieczny, szczególnie w przypadkach dużych inwestycji. Inwestor z reguły nie ma odpowiedniej wiedzy a inspektor działając w jego imieniu pilnuje i kontroluje całości budowy. Ma szereg uprawnień, między innymi podlega mu kierownik budowy. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby nie były użyte wadliwe produkty budowlane, lub nie mające dopuszczenia do stosowania w budownictwie. Jego działania mają na celu zabezpieczenie interesów inwestora. Co miesiąc powinien składać raport ze stanu zaawansowania finansowego budowy. Jego obowiązkiem jest też rozliczenie finansowe zadania inwestycyjnego na podstawie dokumentów dostarczonych przez inwestora tj.faktur i protokołów odbioru.

Przegląd okresowy obiektów budowlanych to kontrola stanu technicznego urządzeń i instalacji. Jego zakres jest uzależniony od wielkości obiektu i jego wyposażenia. Przepisy, które to regulują to prawo budowlane, przepisy przeciwpożarowe a także o dozorze technicznym i sanitarne. Dopilnowanie terminu przeglądu jest obowiązkiem właściciela budynku albo zarządcy nieruchomości.

Budownictwo w Polsce

Firmy remontowo-budowlane to najpopularniejszy typ działalności w praktycznie każdym województwie. Jedynie na Mazowszu ustępują pod tym względem usługom finansowym i doradczym, zajmując drugie miejsce (55 159 podmiotów). 

W sąsiednim województwie łódzkim usługi budowlano-remontowe zajmują pierwsze miejsce z wynikiem 20669 firm. Na Śląsku w tej branży działa 36 776 podmiotów, a w Wielkopolsce 56 794 firm. Przedsiębiorstwa z sektora usług budowlano-remontowych stanowią również większość na Pomorzu: o sile tej branży stanowi 27 647 działalności. Podobna zależność jest również widoczna na Podkarpaciu, gdzie działa 18 108 firm budowlano-remontowych.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

Mimo że budownictwo przemysłowe w Polsce generuje ogromne zyski, straty ze względu na nieprzystępne przepisy prawa odstraszają potencjalnych kontrahentów i inwestorów. Ucieczka przed wysokimi składkami ZUS i podatkami osiągnęła już skalę niemalże masową. Do 2013 za granicę przeniosło się kilkadziesiąt tysięcy polskich przedsiębiorców.

Rynek budowlany jest oczywiście bardzo rozbudowany, a działające w nim firmy wykonują różne typy prac i świadczą bardzo rozbudowane pakiety usług. W bazie firm znajduje się aż 700 646 podmiotów zajmujących się budownictwem, usługami i materiałami budowlanymi. Największa grupa (494 577) skupia się na usługach budowlano-remontowych, 61 494 zapewnia materiały budowlane, a 131 481 specjalizuje się w budowie instalacji. 

Aż 110 555 podmiotów w kraju zajmuje się budową mieszkań i domów. Na rynku nie brakuje również firm ze znacznie węższą specjalizacją: 12 348 firm zapewnia demontaż i rozbiórkę, 38 zajmuje się geodezją i geologią, 21 227 konstrukcjami i pokryciami dachowymi, 62 nadzorem budowlanym, 11472 przygotowaniem terenu pod budowę, 84 robotami ziemnymi, 25028 stolarką budowlaną, 20 usługami ciesielskimi, 18 usługami zbrojarskimi a 21 187 projektowaniem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*