Katastrofy budowlane

Katastrofa budowlana przeważnie jest wynikiem ludzkich błędów i braku kontroli. W jej wyniku dochodzi do zawalenie obiektu lub jego części a co gorsze- mogą zginąć ludzie. Jest wiele przyczyn, które mogą ją zainicjować.

katastrofy-budowlane

Nieprzestrzeganie przepisów BHP
Na terenie budowy konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na charakter prowadzonych prac. Wszystkie osoby, które mają prawo tam przebywać, muszą mieć odpowiednie środki ochronne, wymagane przez przepisy BHP. Pracodawca oraz kierownik budowy są odpowiedzialni za ich przestrzeganie. W razie wypadku mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Nadzór inwestorski na budowie jest korzystny dla inwestora, ponieważ zabezpiecza jego interesy. Inspektor nadzoru inwestorskiego kontroluje działania kierownika budowy i może wydawać mu polecenia. Obecność inspektora może się przyczynić do poważnego traktowania przepisów BHP.

Zagrożenia od instalacji i sieci
Przegląd okresowy obiektów budowlanych jest regulowany przez prawo budowlane. Właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do zapewnienia jego wykonania. Mogą go przeprowadzać osoby posiadające uprawnienia. Obiekty wielkopowierzchniowe muszą być poddawane kontroli co najmniej 2 razy do roku. Zaniedbanie przeglądu może skutkować pożarem lub wybuchem gazu.

Ekspertyzy techniczne budynków
Stare budynki, które mają być przebudowane albo stan ich jest na tyle zły, że wymagają gruntownego remontu, muszą być dokładnie sprawdzone przez rzeczoznawcę budowlanego. Niekompletna ekspertyza lub jej brak może się przyczynić do zawalenia obiektu bądź awarii instalacji i sieci.

Budownictwo w Polsce

Budownictwo jest dziedziną działalności związanej ze wznoszeniem obiektów budowlanych. Jej podstawą jest wiedza teoretyczna z zakresu inżynierii lądowej. Jest to jednak również gałąź wiedzy praktycznej, techniki stosowanej przy budowaniu.

Głównym zadaniem budownictwa jest wznoszenie nowych obiektów budowlanych. Zajmuje się ono również przebudową, odbudową, modernizacją i konserwacją obiektów już istniejących. Ze względu na umiejscowienie tych obiektów wyróżnia się:

  • budownictwo wodne
  • budownictwo lądowe.

W przypadkach koniecznych budownictwo zajmuje się także rozbiórką obiektów, które nie spełniają wymagań technicznych (np. bezpieczeństwa) albo z innych powodów muszą zostać usunięte z zajmowanej działki (np. wznoszenie innego obiektu na tym samym terenie).

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

Mimo że budownictwo przemysłowe w Polsce generuje ogromne zyski, straty ze względu na nieprzystępne przepisy prawa odstraszają potencjalnych kontrahentów i inwestorów. Ucieczka przed wysokimi składkami ZUS i podatkami osiągnęła już skalę niemalże masową. Do 2013 za granicę przeniosło się kilkadziesiąt tysięcy polskich przedsiębiorców.

Sektor budowlany należy do jednej z najlepiej rozwijających się branż w polskiej gospodarce. Rekordowa liczba inwestycji deweloperskich i indywidualnych sprawia, że nieustannie wzrasta ilość firm realizujących różnego typu usługi budowlane. Nie bez przyczyny ten rodzaj działalności jest najsilniej reprezentowany we wszystkich regionach kraju. Oczywiście rynek, tak samo jak aktywne na nim podmioty, jest bardzo zróżnicowany. 

Duża liczba firm budowlanych, które można znaleźć w każdym miejscu kraju, z jednej strony pozwala na dotarcie do fachowców będących w stanie kompleksowo zająć się przygotowaniem i realizacją projektu budowlanego, z drugiej sprawia jednak, że zdecydowanie więcej czasu należy poświęcić na weryfikację potencjalnych kontrahentów i usługodawców. 

Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców i prywatnych inwestorów, planujących np. budowę domu, jest baza firm. Dzięki niej znalezienie firm specjalizujących się w poszczególnych pracach projektowych i budowlanych będzie proste. Szybko można również poznać szczegółowe dane na ich temat oraz przekonać się, jak przebiegała do tej pory współpraca z innymi klientami i kontrahentami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*