Katastrofy budowlane

Katastrofa budowlana przeważnie jest wynikiem ludzkich błędów i braku kontroli. W jej wyniku dochodzi do zawalenie obiektu lub jego części a co gorsze- mogą zginąć ludzie. Jest wiele przyczyn, które mogą ją zainicjować.

katastrofy-budowlane

Nieprzestrzeganie przepisów BHP
Na terenie budowy konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na charakter prowadzonych prac. Wszystkie osoby, które mają prawo tam przebywać, muszą mieć odpowiednie środki ochronne, wymagane przez przepisy BHP. Pracodawca oraz kierownik budowy są odpowiedzialni za ich przestrzeganie. W razie wypadku mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Nadzór inwestorski na budowie jest korzystny dla inwestora, ponieważ zabezpiecza jego interesy. Inspektor nadzoru inwestorskiego kontroluje działania kierownika budowy i może wydawać mu polecenia. Obecność inspektora może się przyczynić do poważnego traktowania przepisów BHP.

Zagrożenia od instalacji i sieci
Przegląd okresowy obiektów budowlanych jest regulowany przez prawo budowlane. Właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do zapewnienia jego wykonania. Mogą go przeprowadzać osoby posiadające uprawnienia. Obiekty wielkopowierzchniowe muszą być poddawane kontroli co najmniej 2 razy do roku. Zaniedbanie przeglądu może skutkować pożarem lub wybuchem gazu.

Ekspertyzy techniczne budynków
Stare budynki, które mają być przebudowane albo stan ich jest na tyle zły, że wymagają gruntownego remontu, muszą być dokładnie sprawdzone przez rzeczoznawcę budowlanego. Niekompletna ekspertyza lub jej brak może się przyczynić do zawalenia obiektu bądź awarii instalacji i sieci.

Budownictwo w Polsce

Firmy remontowo-budowlane to najpopularniejszy typ działalności w praktycznie każdym województwie. Jedynie na Mazowszu ustępują pod tym względem usługom finansowym i doradczym, zajmując drugie miejsce (55 159 podmiotów). 

W sąsiednim województwie łódzkim usługi budowlano-remontowe zajmują pierwsze miejsce z wynikiem 20669 firm. Na Śląsku w tej branży działa 36 776 podmiotów, a w Wielkopolsce 56 794 firm. Przedsiębiorstwa z sektora usług budowlano-remontowych stanowią również większość na Pomorzu: o sile tej branży stanowi 27 647 działalności. Podobna zależność jest również widoczna na Podkarpaciu, gdzie działa 18 108 firm budowlano-remontowych.

Sektor budownictwa drogowego w Polsce daje pole do popisu inwestorom. Stan nawierzchni polskich dróg pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jednak powoli się polepsza. Coraz więcej dobrego, dzieje się w sferze budownictwa drogowego. Miejmy nadzieję, że ten trend się utrzyma.

Rokrocznie powstają nowe inicjatywy wspierające krajowe budownictwo drogowePrzykładowo polska placówka naukowa Instytut Badawczy Dróg i Mostów, za pomocą ekspertyz i konsultacji wspiera inwestycje, modernizacje oraz remonty dróg i mostów. Prace badawcze, a także wdrożeniowe realizują zakłady placówki. Są to między innymi zakład betonu, diagnostyki nawierzchni czy zakład technologii nawierzchni.

Kolejnym przykładem, jednak o innej specyfice, jest Unia Rynku Budowlano-Inwestycyjnego działająca na rzecz zmiany istniejących regulacji prawa aby były bardziej przyjazne dla inwestycji w budownictwie. Celem nadrzędnym Unii Rynku jest obniżenie kosztów budowy infrastruktury drogowej, kosztów budownictwa mieszkaniowego i innych, poprzez zminimalizowanie biurokracji i skrócenie czasu na uzyskanie niezbędnych pozwoleń.

Instytucji wspierających w taki czy inny sposób budownictwo drogowe i inne jego rodzaje, jest w Polsce bardzo dużo. Nie sposób nawet wspomnieć o wszystkich. Pokazuje to jednak najdobitniej, że jest to temat cieszący się żywym zainteresowaniem, a branża charakteryzuje się stałym progresem, mimo gorszych okresów, szczególnie na przełomie ustrojowym oraz na początku obecnej dekady.

Budownictwo jest dziedziną działalności związanej ze wznoszeniem obiektów budowlanych. Jej podstawą jest wiedza teoretyczna z zakresu inżynierii lądowej. Jest to jednak również gałąź wiedzy praktycznej, techniki stosowanej przy budowaniu.

Głównym zadaniem budownictwa jest wznoszenie nowych obiektów budowlanych. Zajmuje się ono również przebudową, odbudową, modernizacją i konserwacją obiektów już istniejących. Ze względu na umiejscowienie tych obiektów wyróżnia się:

  • budownictwo wodne
  • budownictwo lądowe.

W przypadkach koniecznych budownictwo zajmuje się także rozbiórką obiektów, które nie spełniają wymagań technicznych (np. bezpieczeństwa) albo z innych powodów muszą zostać usunięte z zajmowanej działki (np. wznoszenie innego obiektu na tym samym terenie).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*