MLP Group poszerza i wzmacnia Zarząd

Rada Nadzorcza MLP Group powołała Monikę Dobosz i Agnieszkę Góźdź do Zarządu Spółki w ramach trwającej kadencji. Tym samym organ zarządczy dewelopera, rozwijającego działalność na rynku polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim, został poszerzony do pięciu osób.

Rada Nadzorcza MLP Group zadecydowała o wzmocnieniu struktur zarządczych spółki. Do Zarządu powołana została Monika Dobosz odpowiedzialna za pion finansowy oraz Agnieszka Góźdź rozwijająca obszar leasingu. Skład ścisłego kierownictwa Grupy powiększył się tym samym do pięciu osób.  

Monika Dobosz do MLP Group dołączyła w 2009 r. jako kierownik działu sprawozdawczości finansowej. W 2014 roku została powołana na stanowisko Dyrektora Finansowego. W tej roli jest odpowiedzialna za sprawozdawczość finansową, zarządzanie procesem budżetowania dla grupy kapitałowej i spółek zależnych, aranżowanie nowych źródeł finansowania dla inwestycji Grupy oraz nadzór nad zespołami księgowości, kontrolingu i sprawozdawczości. Monika Dobosz posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie finansów i rachunkowości, z czego 14 lat w sektorze nieruchomości. Przed MLP Group pracowała w Fadesa Polnord Polska, Parker Hannifin jako Zastępca Głównego Księgowego. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na kierunku Bankowość oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Sprawozdawczość Finansowa.

Agnieszka Góźdź jest odpowiedzialna za komercjalizację parków i pozyskiwanie nowych gruntów w Polsce. Wspiera również wejście MLP Group na nowe rynki w Europie i rozwój firmy. Do zespołu MLP Group dołączyła siedem lat temu. Posiada 16 letnie doświadczenie na rynku powierzchni magazynowych. Przed dołączeniem do MLP Group pracowała jako ekspert dla wiodących firm doradczych z branży nieruchomości, między innymi: Cushman _ Wakefield, CA IMMO Real Estate Management Poland, AXI IMMO GROUP, King Sturge. Jest absolwentką Prywatnej Wyższej Szkoły Businessu i Administracji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu zarządzania nieruchomościami komercyjnymi na Politechnice Warszawskiej.

„Poszerzenie Zarządu związane jest z dynamicznym rozwojem MLP Group. Na przestrzeni ostatnich lat, licząc od naszego debiutu na rynku publicznym, zwielokrotniliśmy wartość spółki osiągając obecnie kapitalizację na poziomie blisko 1,5 mld zł. Grupa tworzy europejską platformę nowoczesnych parków biznesowych i logistycznych. Jesteśmy obecni na rynku polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim posiadając w swoim portfolio 19 centrów z potencjałem zabudowy wynoszącym ok. 1,6 mln m2. Mamy również zawartych szereg umów rezerwacyjnych na zakup nowych gruntów pod planowane kolejne parki logistyczne w Polsce i w ramach ekspansji na terenie Europy Zachodniej. W najbliższych latach w jeszcze większym stopniu będziemy koncentrować się na projektach z zakresu logistyki miejskiej mających wysoki potencjał wzrostu na rynkach, odpowiadając m.in. na potrzeby wynikające z ewolucji handlu e-commerce. Wprowadzenie do Zarządu osób odpowiadających za obszar finansów i komercjalizacji ułatwi i przyspieszy proces decyzyjny przy dalszym szybkim wzroście skali działania” – powiedział Radosław T. Krochta, Prezes Zarządu MLP Group S.A.

MLP Group utrzymuje bardzo dobrą kondycję finansową oraz bardzo wysokie tempo wzrostu. W I półroczu br. Grupa rozwijająca działalność na rynku polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim osiągnęła rekordowe wyniki leasingu. Planowana jest ekspansja na nowe rynki oraz dalsze dynamiczne zwiększanie skali działania. Deweloper sukcesywnie realizuje również projekty mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko naturalne. Zgodnie ze standardem Grupy wszystkie realizowane nowe inwestycje są obligatoryjnie objęte certyfikacją BREEAM na poziomie co najmniej „Very Good”. Strategia MLP Group w zakresie rozwiązań ekologicznych zakłada dostosowywanie także istniejących obiektów do wymogów zielonych certyfikatów.

***

MLP GROUP S.A. – najważniejsze informacje

MLP Group jest wiodącym deweloperem, właścicielem i zarządcą wysokiej jakości parków logistycznych i przemysłowych oraz parków biznesowych przeznaczonych dla lekkiej produkcji przemysłowej, działającym na rynku polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim. Firma jest właścicielem i zarządcą portfela nieruchomości, o łącznej powierzchni najmu w obiektach gotowych lub posiadających pozwolenia na budowę wynoszącej ok. 1,55 mln m2. Wartość aktywów netto firmy wynosi 1,82 mld zł (na koniec grudnia 2021 roku). Od 2013 roku MLP Group jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (ISIN: PLMLPGR00017).

Spółka posiada biura w Warszawie, Monachium, Wiedniu i oferuje dostosowane do indywidualnych potrzeb, dedykowane rozwiązania w zakresie nieruchomości dla klientów i najemców z różnych branż, w tym logistycznej, handlu detalicznego, e-commerce, produkcyjnej i motoryzacyjnej.

Więcej informacji na temat MLP Group można znaleźć na stronie www.mlpgroup.com

***

Więcej informacji także na www.mlpgroup.com

Budownictwo w Polsce

Sektor budowlany należy do jednej z najlepiej rozwijających się branż w polskiej gospodarce. Rekordowa liczba inwestycji deweloperskich i indywidualnych sprawia, że nieustannie wzrasta ilość firm realizujących różnego typu usługi budowlane. Nie bez przyczyny ten rodzaj działalności jest najsilniej reprezentowany we wszystkich regionach kraju. Oczywiście rynek, tak samo jak aktywne na nim podmioty, jest bardzo zróżnicowany. 

Duża liczba firm budowlanych, które można znaleźć w każdym miejscu kraju, z jednej strony pozwala na dotarcie do fachowców będących w stanie kompleksowo zająć się przygotowaniem i realizacją projektu budowlanego, z drugiej sprawia jednak, że zdecydowanie więcej czasu należy poświęcić na weryfikację potencjalnych kontrahentów i usługodawców. 

Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców i prywatnych inwestorów, planujących np. budowę domu, jest baza firm. Dzięki niej znalezienie firm specjalizujących się w poszczególnych pracach projektowych i budowlanych będzie proste. Szybko można również poznać szczegółowe dane na ich temat oraz przekonać się, jak przebiegała do tej pory współpraca z innymi klientami i kontrahentami.

Budownictwo jest dziedziną działalności związanej ze wznoszeniem obiektów budowlanych. Jej podstawą jest wiedza teoretyczna z zakresu inżynierii lądowej. Jest to jednak również gałąź wiedzy praktycznej, techniki stosowanej przy budowaniu.

Głównym zadaniem budownictwa jest wznoszenie nowych obiektów budowlanych. Zajmuje się ono również przebudową, odbudową, modernizacją i konserwacją obiektów już istniejących. Ze względu na umiejscowienie tych obiektów wyróżnia się:

  • budownictwo wodne
  • budownictwo lądowe.

W przypadkach koniecznych budownictwo zajmuje się także rozbiórką obiektów, które nie spełniają wymagań technicznych (np. bezpieczeństwa) albo z innych powodów muszą zostać usunięte z zajmowanej działki (np. wznoszenie innego obiektu na tym samym terenie).

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

Mimo że budownictwo przemysłowe w Polsce generuje ogromne zyski, straty ze względu na nieprzystępne przepisy prawa odstraszają potencjalnych kontrahentów i inwestorów. Ucieczka przed wysokimi składkami ZUS i podatkami osiągnęła już skalę niemalże masową. Do 2013 za granicę przeniosło się kilkadziesiąt tysięcy polskich przedsiębiorców.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*