Marvipol wybrał generalnego wykonawcę osiedla Gardenia Lagom

Marvipol Development zawarł z firmą Techbau Budownictwo umowę o generalne wykonawstwo inwestycji Gardenia Lagom, położonej na warszawskiej Białołęce. Zakres prac budowlanych obejmuje cztery 3-piętrowe budynki, w ramach których powstanie łącznie 286 mieszkań, garaż podziemny oraz części wspólne osiedla. Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. Zakończenie pierwszego, obejmującego 160 lokali, planowane jest na II kwartał 2024 roku.

Osiedle Gardenia Lagom zostało wprowadzone do oferty Marvipol Development w czerwcu br. Inwestycja ze względu na połączenie atrakcyjnej lokalizacji przy ul. Głębockiej w spokojnej części warszawskiej dzielnicy Białołęka z licznymi rozwiązaniami smart oraz eko cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony klientów.

Projekt, który będzie realizowany w dwóch etapach, obejmuje cztery budynki w niskiej 3-piętrowej zabudowie mieszczące łącznie 286 mieszkań o metrażach od 25 do 87 m2. Dodatkowo na parterze budynku D przewidziano lokal usługowy. Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji miejsca postojowe w hali garażowej, boksy na jednoślady i komórki lokatorskie. Na terenie osiedla zaplanowano zielony dziedziniec, plac zabaw dla dzieci, a także wiaty rowerowe i paczkomat.

Zawsze stawiamy na sprawdzonych wykonawców, dlatego cieszymy się z zawarcia umowy właśnie z Techbau Budownictwo . Firma posiada bogate doświadczenie w realizacji tego rodzaju obiektów. Prace nad inwestycją rozpoczną się z początkiem września br. – podkreślił Grzegorz Kawecki, wiceprezes Marvipol Development S.A.

Inwestycja Gardenia Lagom w swoim standardzie ma przewidziane rozwiązania smart oraz eko, pozwalające obniżać koszty i dbać o środowisko naturalne. Mieszkania zostaną wyposażone w system automatyki mieszkaniowej, która pozwala na sterowanie oświetleniem, wybranymi gniazdkami i temperaturą.

Lokalizacja inwestycji zapewnia wygodny dostęp do bogatej infrastruktury i rozwiniętej komunikacji miejskiej. W pobliżu Gardenia Lagom znajdują się przystanki autobusowe, a przy ul. Kondratowicza na Targówku zaplanowano stację metra.

Inwestycja wpisuje się w nurt szwedzkiej filozofii lagom, która towarzyszyła twórcom przy projektowaniu inwestycji. Gwarancja spokoju i otoczenie zielni pomoże mieszkańcom w osiąganiu codziennej równowagi pomiędzy pracą i wypoczynkiem, obowiązkami i przyjemnościami.

Za koncepcję architektoniczną osiedla odpowiada pracownia GCK.

Więcej informacji na temat tej inwestycji można uzyskać na stronie internetowej: www.gardenialagom.pl.

Budownictwo w Polsce

Branża budowlana cechuje się różnymi możliwościami i wielowarstwowością. Jest to istotne ze względu na ilość usług jakie zaliczają się do budowlanych: budowa, przebudowa, montaż, remont czy rozbiórka.

Dodatkowo można do tego pojęcia wliczyć specjalistyczne roboty budowlane, wznoszenie budynków, budowa obiektów inżynierii zarówno lądowej jak i wodnej. 

Branża budowlana określa potężne firmy, z własnym zapleczem maszyn i fachowców, oraz małe przedsiębiorstwa pracujące przy drobnych zleceniach. Jak widać, pod to pojęcie można podpiąć wiele czynności nie tylko stricte budowlanych. Jest to branża charakteryzująca się bardzo szybkim rozwojem i stałym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych pracowników. 

Składa się z wykonawców i podwykonawców wzajemnie od siebie zależnych. Stały rozwój jest nieodłącznym elementem tej branży.

Firmy remontowo-budowlane to najpopularniejszy typ działalności w praktycznie każdym województwie. Jedynie na Mazowszu ustępują pod tym względem usługom finansowym i doradczym, zajmując drugie miejsce (55 159 podmiotów). 

W sąsiednim województwie łódzkim usługi budowlano-remontowe zajmują pierwsze miejsce z wynikiem 20669 firm. Na Śląsku w tej branży działa 36 776 podmiotów, a w Wielkopolsce 56 794 firm. Przedsiębiorstwa z sektora usług budowlano-remontowych stanowią również większość na Pomorzu: o sile tej branży stanowi 27 647 działalności. Podobna zależność jest również widoczna na Podkarpaciu, gdzie działa 18 108 firm budowlano-remontowych.

Definicję tej branży określa ustawa o prawie budowlanym z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U.Nr 89, poz 414). Składają się na nią 3 różne ustawy, które regulują sfery zamówień publicznych, jakimi są roboty budowlane. Ustawy te wzajemnie się dopełniają, są nimi:

1. Prawo zamówień publicznych – dotyczy ono robót budowlanych jako zamówienia publicznego. Reguluje ono cały proces udzielenia zamówienia oraz zasady co do tego szczególnego przedmiotu zamówienia. W prawie zamówień publicznych, roboty budowlane są umieszczone min. w art. 13 p.z.p gdzie są określone trzy podstawowe kategorie przedmiotu zamówienia publicznego – usługi, dostawy i roboty budowlane:

“Art. 13a. 1.  Zamawiający, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1  i 2, oraz  ich  związki, nie  później niż 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ, sporządzają plany postępowań o udzielenie zamówień, jakie przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym oraz zamieszczają je na stronie internetowej.

2. Plan postępowań o udzielenie zamówień zawiera w szczególności informacje dotyczące:

1) przedmiotu zamówienia;

2) rodzaju zamówienia według podziału na zamówienia na roboty budowlane, dostawy lub usługi;

3) przewidywanego trybu lub innej procedury udzielenia zamówienia;

4) orientacyjnej wartości zamówienia;

5) przewidywanego terminu wszczęcia postępowania w ujęciu kwartalnym lub miesięcznym.”

Roboty budowlane są tu zidentyfikowane jako odesłanie do odpowiednich zapisów prawa budowlanego. Regulacje dotyczące zamówień na roboty budowlane znajdują się również w art. 40 p.z.p., w art. 30 p.z.p gdzie odnoszą się do sposobu opisu przedmiotu zamówienia, oraz w art. 33 i 35 p.z.p. odnośnie ustalania wartości zamówienia i terminów.

2. Prawo budowlane pozwala poprawnie zdefiniować przedmiot zamówienia jakim są roboty budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118).

3. Kodeks cywilny, w art. 647-658, odnosi się do umowy o roboty budowlane, dotyczy formy tej umowy, zakresu robót, zapłaty, odpowiedzialności za szkody, szczegółów odbioru robót oraz o prawie odstąpienia od umowy. Na jego podstawie można ocenić stosunek prawny łączący obie strony – wykonawczą i zlecającą oraz konsekwencje cywilnoprawne w związku z zawarciem umowy.

Wszystkie trzy ustawy mają za zadanie regulować wzajemnie dopełniające się sfery zamówień publicznych, których przedmiotem są roboty budowlanych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*