Maszyny w sadownictwie

Jagoda JPS jest liderem w projektowaniu oraz produkcji maszyn sadowniczych, ogrodniczych i rolniczych. Od ponad 30 lat konstruktorzy firmy specjalizują się w dostarczaniu nowoczesnych i trwałych rozwiązań do zbioru i pielęgnacji upraw sadowniczych i rolniczych w Europie i na całym świecie.

Belka Herbicydowa TEKLA

Belka herbicydowa przeznaczona do zwalczania chwastów pod krzewami na plantacjach krzewów jagodowych: porzeczek, agrestu, aronii. Może być wykorzystywana również w innych uprawach sadowniczych. Oferta: https://jagoda.com.pl/belki-herbicydowe/belka-herbicydowa-tekla/

Karczownik KRET

Urządzenie to jest przeznaczone do rozdrabniania karp krzewów porzeczek (a także innych krzewów, np. aronii) po uprzednim ścięciu części nadziemnej rozdrabniaczem gałęzi. Dzięki zastosowaniu karczownika można szybciej i lepiej przygotować pole pod nowe nasadzenia. Oferta: https://jagoda.com.pl/karczownik-karp/karczownik-kret/

Kombajn do zbioru aronii ARONIC

Kombajn do aronii JAREK 5 produkowany jest w wersji do zbioru aronii pod nazwą ARONIC. Wyposażony jest w jeden otrząsacz o zwiększonej energii drgań i zmienione prowadnice krzewów. Ze względu na większy plon aronii w stosunku do porzeczek, wydajność zbioru aronii jest mniejsza i wynosi 0,08 – 0,2 ha/h. https://jagoda.com.pl/kombajny-do-zbioru-owocow/kombajn-do-zbioru-aronii-aronic/

Wózki Sadownicze na 3 Skrzyniopalety

Wózek samowyładowczy i wózek uchylny na 3 skrzyniopalety umożliwiają zbiór owoców do standardowych skrzyniopalet o wymiarach 1000x1200x790 mm, transport i rozładunek w dowolnym miejscu. https://jagoda.com.pl/wozki-sadownicze/wozki-sadownicze-na-3-skrzyniopalety/

Pielnik Sadowniczy KLAUDIA

Pielnik sadowniczy KLAUDIA jest przeznaczony do mechanicznego niszczenia chwastów w sadach i uprawach, gdzie wymagane jest pielenie boczne. Doskonale sprawdza się miedzy innymi w winnicach, sadach i plantacjach owoców jagodowych. https://jagoda.com.pl/urzadzenie-do-pielenia/pielnik-sadowniczy-gwiazda-pielaca/

Otrząsarka do owoców PESTKA

Otrząsarka do owoców PESTKA przeznaczona jest do zbioru wiśni, śliwek, jabłek przemysłowych itp. Otrząsarka agregatowana jest z ciągnikiem rolniczym wyposażonym w TUZ oraz układ hydrauliki zewnętrznej. https://jagoda.com.pl/otrzasarki-do-owocow/otrzasarka-do-owocow-pestka/

JAGODA JPS jest wiodącym w Polsce oraz rozpoznawalnym na świecie producentem maszyn sadowniczych, w szczególności produkcji kombajnów do zbioru owoców jagodowych, takich jak porzeczka, agrest, aronia, jagoda kamczacka, świdośliwa, malina, wiśnia, śliwa, itp. Firma rozwija również inny asortyment, między innymi osprzęt do mikrociągników, czy maszyny do pielęgnacji sadów i plantacji. https://jagoda.com.pl/

Budownictwo w Polsce

Sektor budownictwa drogowego w Polsce daje pole do popisu inwestorom. Stan nawierzchni polskich dróg pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jednak powoli się polepsza. Coraz więcej dobrego, dzieje się w sferze budownictwa drogowego. Miejmy nadzieję, że ten trend się utrzyma.

Rokrocznie powstają nowe inicjatywy wspierające krajowe budownictwo drogowePrzykładowo polska placówka naukowa Instytut Badawczy Dróg i Mostów, za pomocą ekspertyz i konsultacji wspiera inwestycje, modernizacje oraz remonty dróg i mostów. Prace badawcze, a także wdrożeniowe realizują zakłady placówki. Są to między innymi zakład betonu, diagnostyki nawierzchni czy zakład technologii nawierzchni.

Kolejnym przykładem, jednak o innej specyfice, jest Unia Rynku Budowlano-Inwestycyjnego działająca na rzecz zmiany istniejących regulacji prawa aby były bardziej przyjazne dla inwestycji w budownictwie. Celem nadrzędnym Unii Rynku jest obniżenie kosztów budowy infrastruktury drogowej, kosztów budownictwa mieszkaniowego i innych, poprzez zminimalizowanie biurokracji i skrócenie czasu na uzyskanie niezbędnych pozwoleń.

Instytucji wspierających w taki czy inny sposób budownictwo drogowe i inne jego rodzaje, jest w Polsce bardzo dużo. Nie sposób nawet wspomnieć o wszystkich. Pokazuje to jednak najdobitniej, że jest to temat cieszący się żywym zainteresowaniem, a branża charakteryzuje się stałym progresem, mimo gorszych okresów, szczególnie na przełomie ustrojowym oraz na początku obecnej dekady.

Branża budowlana cechuje się różnymi możliwościami i wielowarstwowością. Jest to istotne ze względu na ilość usług jakie zaliczają się do budowlanych: budowa, przebudowa, montaż, remont czy rozbiórka.

Dodatkowo można do tego pojęcia wliczyć specjalistyczne roboty budowlane, wznoszenie budynków, budowa obiektów inżynierii zarówno lądowej jak i wodnej. 

Branża budowlana określa potężne firmy, z własnym zapleczem maszyn i fachowców, oraz małe przedsiębiorstwa pracujące przy drobnych zleceniach. Jak widać, pod to pojęcie można podpiąć wiele czynności nie tylko stricte budowlanych. Jest to branża charakteryzująca się bardzo szybkim rozwojem i stałym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych pracowników. 

Składa się z wykonawców i podwykonawców wzajemnie od siebie zależnych. Stały rozwój jest nieodłącznym elementem tej branży.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego budownictwa mieszkaniowego w Polsce, od stycznia do kwietnia 2015 roku oddano do użytku 41839 mieszkań. Dodatkowo raport Głównego Urzędu Statystycznego mówi o tym, że w analogicznym okresie wydano również 53944 pozwolenia na budowę mieszkań, co stanowi ponad 10% wzrostu w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku.

GUS badał również koniunkturę w budownictwie. Inwestorzy skarżyli się na niedobór wykwalifikowanej kadry pracowniczej, na niepewną sytuację gospodarczą oraz różnorodne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w tym sektorze. Inwestorzy w branży budownictwa zwrócili uwagę również na niejasne i niespójne przepisy prawa budowlanego. Jak widać zostało jeszcze dużo do zrobienia, jednak ilość inwestycji w budownictwie może powodować umiarkowany optymizm. Dynamika budownictwa w Polsce pozwala wierzyć, że może być tylko lepiej.

Dużo informacji na temat budownictwa w Polsce dostarcza nam wydana przez GUS publikacja “Budownictwo- Wyniki Działalności w 2013 R.” . Na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego możemy zapoznać się z nią w sposób szczegółowy. W tej obszernej, polsko-angielskiej publikacji, zawarto istotne informacje na temat wyników budownictwa w omawianym okresie ze szczególnym uwzględnieniem produkcji budowlano - montażowej. W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*