Maszyny w sadownictwie

Jagoda JPS jest liderem w projektowaniu oraz produkcji maszyn sadowniczych, ogrodniczych i rolniczych. Od ponad 30 lat konstruktorzy firmy specjalizują się w dostarczaniu nowoczesnych i trwałych rozwiązań do zbioru i pielęgnacji upraw sadowniczych i rolniczych w Europie i na całym świecie.

Belka Herbicydowa TEKLA

Belka herbicydowa przeznaczona do zwalczania chwastów pod krzewami na plantacjach krzewów jagodowych: porzeczek, agrestu, aronii. Może być wykorzystywana również w innych uprawach sadowniczych. Oferta: https://jagoda.com.pl/belki-herbicydowe/belka-herbicydowa-tekla/

Karczownik KRET

Urządzenie to jest przeznaczone do rozdrabniania karp krzewów porzeczek (a także innych krzewów, np. aronii) po uprzednim ścięciu części nadziemnej rozdrabniaczem gałęzi. Dzięki zastosowaniu karczownika można szybciej i lepiej przygotować pole pod nowe nasadzenia. Oferta: https://jagoda.com.pl/karczownik-karp/karczownik-kret/

Kombajn do zbioru aronii ARONIC

Kombajn do aronii JAREK 5 produkowany jest w wersji do zbioru aronii pod nazwą ARONIC. Wyposażony jest w jeden otrząsacz o zwiększonej energii drgań i zmienione prowadnice krzewów. Ze względu na większy plon aronii w stosunku do porzeczek, wydajność zbioru aronii jest mniejsza i wynosi 0,08 – 0,2 ha/h. https://jagoda.com.pl/kombajny-do-zbioru-owocow/kombajn-do-zbioru-aronii-aronic/

Wózki Sadownicze na 3 Skrzyniopalety

Wózek samowyładowczy i wózek uchylny na 3 skrzyniopalety umożliwiają zbiór owoców do standardowych skrzyniopalet o wymiarach 1000x1200x790 mm, transport i rozładunek w dowolnym miejscu. https://jagoda.com.pl/wozki-sadownicze/wozki-sadownicze-na-3-skrzyniopalety/

Pielnik Sadowniczy KLAUDIA

Pielnik sadowniczy KLAUDIA jest przeznaczony do mechanicznego niszczenia chwastów w sadach i uprawach, gdzie wymagane jest pielenie boczne. Doskonale sprawdza się miedzy innymi w winnicach, sadach i plantacjach owoców jagodowych. https://jagoda.com.pl/urzadzenie-do-pielenia/pielnik-sadowniczy-gwiazda-pielaca/

Otrząsarka do owoców PESTKA

Otrząsarka do owoców PESTKA przeznaczona jest do zbioru wiśni, śliwek, jabłek przemysłowych itp. Otrząsarka agregatowana jest z ciągnikiem rolniczym wyposażonym w TUZ oraz układ hydrauliki zewnętrznej. https://jagoda.com.pl/otrzasarki-do-owocow/otrzasarka-do-owocow-pestka/

JAGODA JPS jest wiodącym w Polsce oraz rozpoznawalnym na świecie producentem maszyn sadowniczych, w szczególności produkcji kombajnów do zbioru owoców jagodowych, takich jak porzeczka, agrest, aronia, jagoda kamczacka, świdośliwa, malina, wiśnia, śliwa, itp. Firma rozwija również inny asortyment, między innymi osprzęt do mikrociągników, czy maszyny do pielęgnacji sadów i plantacji. https://jagoda.com.pl/

Budownictwo w Polsce

Branża budowlana w Polsce ze względu na swój stały rozwój jest ciągle nienasycona wykwalifikowaną kadrą inżynierską i wykonawczą. Bardzo wiele wyższych uczelni ma w swojej ofercie studia wyższe z zakresu szeroko rozumianego budownictwa. Powstają również kierunki zamawiane, których ukończenie daje prawie 100 % szansę na zatrudnienie w tym sektorze.

Na przeciw oczekiwaniom rynku i młodych ludzi wybierających przyszły zawód, wyszła krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Na wydziale Górnictwa i Geoinżynierii tej uczelni istnieją studia pierwszego stopnia, na kierunku budownictwo, które mogą zostać kontynuowane na studiach drugiego a także trzeciego stopnia. Student kierunku budownictwo na AGH nabywa w trakcie nauki takie umiejętności jak wykonawstwa i projektowania różnorodnych obiektów budowlanych, nowoczesnych technologii budownictwa a także właściwego doboru materiałowego w procesie budowlanym.

Studia drugiego stopnia na AGH, obejmują specjalności: Geotechnika i budownictwo specjalne, Inżynieria przedsięwzięć budowlanych oraz Renowacja i modernizacja obiektów budowlanych.Studia drugiego stopnia mają za zadanie poszerzyć i uszczegółowić wiedzę i umiejętności absolwenta studiów pierwszego stopnia.

W 2011 roku na Akademii Górniczo-Hutniczej uruchomiono również kierunek zamawiany budownictwo. Inicjatywa jego uruchomienia była częścią rządowego programu “Kierunki Zamawiane - studiuj kierunki strategiczne dla Polski”. Kierunek budownictwo uruchomiło wtedy, oprócz AGH, kilka polskich wyższych uczelni. Studenci tego kierunku byli premiowani atrakcyjnymi stypendiami. Program był odpowiedzią na realne potrzeby rynku budowlanego i na potrzebę zwiększenia kadry inżynierskiej.

Na potrzeby rynku budowlanego istnieje też szeroka oferta szkoleń i kursów zawodowych przygotowujących do pracy w budownictwie, takich jak murarz, zbrojarz czy brukarz. Oferta szkoleń obejmuje swym zakresem przygotowanie w zakresie blacharstwa, tynkarstwa czy montażu ścian działowych i sufitów. Szkolenia budowlane obejmują z reguły od 150 do 300 godzin, z czego większość stanowią zajęcia praktyczne przygotowujące do wykonywania zawodu w przyszłości.

W zależności od rodzaju szkolenia absolwenci kursu otrzymują po jego ukończeniu certyfikat, świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski. Wiele spośród nich jest zakończone egzaminem dotyczącym nabytych podczas szkolenia umiejętności.

Firmy remontowo-budowlane to najpopularniejszy typ działalności w praktycznie każdym województwie. Jedynie na Mazowszu ustępują pod tym względem usługom finansowym i doradczym, zajmując drugie miejsce (55 159 podmiotów). 

W sąsiednim województwie łódzkim usługi budowlano-remontowe zajmują pierwsze miejsce z wynikiem 20669 firm. Na Śląsku w tej branży działa 36 776 podmiotów, a w Wielkopolsce 56 794 firm. Przedsiębiorstwa z sektora usług budowlano-remontowych stanowią również większość na Pomorzu: o sile tej branży stanowi 27 647 działalności. Podobna zależność jest również widoczna na Podkarpaciu, gdzie działa 18 108 firm budowlano-remontowych.

Definicję tej branży określa ustawa o prawie budowlanym z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U.Nr 89, poz 414). Składają się na nią 3 różne ustawy, które regulują sfery zamówień publicznych, jakimi są roboty budowlane. Ustawy te wzajemnie się dopełniają, są nimi:

1. Prawo zamówień publicznych – dotyczy ono robót budowlanych jako zamówienia publicznego. Reguluje ono cały proces udzielenia zamówienia oraz zasady co do tego szczególnego przedmiotu zamówienia. W prawie zamówień publicznych, roboty budowlane są umieszczone min. w art. 13 p.z.p gdzie są określone trzy podstawowe kategorie przedmiotu zamówienia publicznego – usługi, dostawy i roboty budowlane:

“Art. 13a. 1.  Zamawiający, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1  i 2, oraz  ich  związki, nie  później niż 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ, sporządzają plany postępowań o udzielenie zamówień, jakie przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym oraz zamieszczają je na stronie internetowej.

2. Plan postępowań o udzielenie zamówień zawiera w szczególności informacje dotyczące:

1) przedmiotu zamówienia;

2) rodzaju zamówienia według podziału na zamówienia na roboty budowlane, dostawy lub usługi;

3) przewidywanego trybu lub innej procedury udzielenia zamówienia;

4) orientacyjnej wartości zamówienia;

5) przewidywanego terminu wszczęcia postępowania w ujęciu kwartalnym lub miesięcznym.”

Roboty budowlane są tu zidentyfikowane jako odesłanie do odpowiednich zapisów prawa budowlanego. Regulacje dotyczące zamówień na roboty budowlane znajdują się również w art. 40 p.z.p., w art. 30 p.z.p gdzie odnoszą się do sposobu opisu przedmiotu zamówienia, oraz w art. 33 i 35 p.z.p. odnośnie ustalania wartości zamówienia i terminów.

2. Prawo budowlane pozwala poprawnie zdefiniować przedmiot zamówienia jakim są roboty budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118).

3. Kodeks cywilny, w art. 647-658, odnosi się do umowy o roboty budowlane, dotyczy formy tej umowy, zakresu robót, zapłaty, odpowiedzialności za szkody, szczegółów odbioru robót oraz o prawie odstąpienia od umowy. Na jego podstawie można ocenić stosunek prawny łączący obie strony – wykonawczą i zlecającą oraz konsekwencje cywilnoprawne w związku z zawarciem umowy.

Wszystkie trzy ustawy mają za zadanie regulować wzajemnie dopełniające się sfery zamówień publicznych, których przedmiotem są roboty budowlanych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*