Pracownicy na placu budowy narażeni są na wiele zagrożeń. Niestety zdarzają się wypadki, które prowadzą do śmierci lub kalectwa. Jest to spowodowane występowaniem dużej ilości czynników mechanicznych, chemicznych, fizycznych, bądź też możliwości porażenia prądem lub nawet wybuchu. Ryzyko może być zmniejszone przez zastosowanie obostrzonych wymagań BHP. W przypadku, gdy na budowie zatrudnieni są podwykonawcy, ich pracodawcy mają obowiązek współpracowania ze sobą i wyznaczenia koordynatora sprawującego nadzór nad BHP.
Przy realizacji większych inwestycji budowlanych, powinien być obecny inspektor sprawujący nadzór inwestorski na budowie. Do obowiązków kierownika budowy należy zagospodarowanie terenu budowy z uwzględnieniem stref niebezpiecznych i wyznaczeniem dróg oraz wyjść dla pieszych. Inspektor nadzoru inwestorskiego musi zwrócić uwagę, czy to zadanie zostało prawidłowo wykonane. Jeżeli nie, to informuje o tym kierownika budowy, który ma obowiązek dokonać odpowiednich zmian.
Należy pamiętać, że przegląd okresowy obiektów budowlanych jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy tego obiektu. Ekspertyzy techniczne budynków mogą być konieczne w trakcie realizacji pewnego etapu inwestycji. Mogą być przydatne w przypadku źle wykonanych prac budowlanych, które przyczynią się do wypadku albo katastrofy budowlanej. Przeprowadza je rzeczoznawca budowlany. Wszystkie wnioski i sugestie musi on poprzeć odpowiednio wykonanymi obliczeniami. Tak wykonana ekspertyza może być przydatna w ewentualnym postępowaniu sądowym.
Dodaj komentarz