Bezpieczeństwo na budowie i w obiekcie

Stan bezpieczeństwa pracy, szczególnie na budowie należy monitorować i w razie potrzeby dokonywać korekty. Przeprowadzone audyty czy kontrole powinny być pomocne w przewidywaniu sytuacji niebezpiecznych. Miejsce realizacji inwestycji budowlanej jest szczególnie niebezpieczne, co jest spowodowane charakterem prac tam prowadzonych. Kierownik budowy oraz inwestor są odpowiedzialni za prawidłowe stosowanie przepisów BHP a obecność inspektora nadzoru inwestorskiego będzie sprzyjać ich przestrzeganiu. Nadzór inwestorski na budowie jest sytuacją korzystną dla inwestora, któremu przeważnie brak odpowiedniego wykształcenia technicznego. Jako pracodawca ponosi on dużą odpowiedzialność, jednak obecność inspektora zwalnia go z niej częściowo.

bezpieczenstwo-na-budowie-i-w-obiekcie

Zakończenie pewnego etapu budowy obiektu może wymagać przeprowadzenia ekspertyzy technicznej. Jej cel to kontrola powstałych uszkodzeń typu pęknięcia, rysy, zawilgocenia. Ekspertyzy techniczne budynków przeprowadzane przez rzeczoznawcę budowlanego, mogą mieć znaczenie w przypadku zarzutów postawionych inwestorowi i w postępowaniu sądowym. Sytuacje te dotyczą przeważnie nieuczciwości inwestora bądź zdarzeń na budowie, gdy dojdzie do wypadku.

Obowiązkowo przeprowadza się przegląd okresowy obiektów budowlanych. Niedopilnowanie tej czynności przez zarządcę bądź właściciela obiektu, może się skończyć konsekwencjami na gruncie prawa karnego. Obiekty wielkopowierzchniowe muszą być poddane takiej kontroli min. 2 razy do roku.

Budownictwo w Polsce

Sektor budownictwa drogowego w Polsce daje pole do popisu inwestorom. Stan nawierzchni polskich dróg pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jednak powoli się polepsza. Coraz więcej dobrego, dzieje się w sferze budownictwa drogowego. Miejmy nadzieję, że ten trend się utrzyma.

Rokrocznie powstają nowe inicjatywy wspierające krajowe budownictwo drogowePrzykładowo polska placówka naukowa Instytut Badawczy Dróg i Mostów, za pomocą ekspertyz i konsultacji wspiera inwestycje, modernizacje oraz remonty dróg i mostów. Prace badawcze, a także wdrożeniowe realizują zakłady placówki. Są to między innymi zakład betonu, diagnostyki nawierzchni czy zakład technologii nawierzchni.

Kolejnym przykładem, jednak o innej specyfice, jest Unia Rynku Budowlano-Inwestycyjnego działająca na rzecz zmiany istniejących regulacji prawa aby były bardziej przyjazne dla inwestycji w budownictwie. Celem nadrzędnym Unii Rynku jest obniżenie kosztów budowy infrastruktury drogowej, kosztów budownictwa mieszkaniowego i innych, poprzez zminimalizowanie biurokracji i skrócenie czasu na uzyskanie niezbędnych pozwoleń.

Instytucji wspierających w taki czy inny sposób budownictwo drogowe i inne jego rodzaje, jest w Polsce bardzo dużo. Nie sposób nawet wspomnieć o wszystkich. Pokazuje to jednak najdobitniej, że jest to temat cieszący się żywym zainteresowaniem, a branża charakteryzuje się stałym progresem, mimo gorszych okresów, szczególnie na przełomie ustrojowym oraz na początku obecnej dekady.

Sektor budowlany należy do jednej z najlepiej rozwijających się branż w polskiej gospodarce. Rekordowa liczba inwestycji deweloperskich i indywidualnych sprawia, że nieustannie wzrasta ilość firm realizujących różnego typu usługi budowlane. Nie bez przyczyny ten rodzaj działalności jest najsilniej reprezentowany we wszystkich regionach kraju. Oczywiście rynek, tak samo jak aktywne na nim podmioty, jest bardzo zróżnicowany. 

Duża liczba firm budowlanych, które można znaleźć w każdym miejscu kraju, z jednej strony pozwala na dotarcie do fachowców będących w stanie kompleksowo zająć się przygotowaniem i realizacją projektu budowlanego, z drugiej sprawia jednak, że zdecydowanie więcej czasu należy poświęcić na weryfikację potencjalnych kontrahentów i usługodawców. 

Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców i prywatnych inwestorów, planujących np. budowę domu, jest baza firm. Dzięki niej znalezienie firm specjalizujących się w poszczególnych pracach projektowych i budowlanych będzie proste. Szybko można również poznać szczegółowe dane na ich temat oraz przekonać się, jak przebiegała do tej pory współpraca z innymi klientami i kontrahentami.

Branża budowlana cechuje się różnymi możliwościami i wielowarstwowością. Jest to istotne ze względu na ilość usług jakie zaliczają się do budowlanych: budowa, przebudowa, montaż, remont czy rozbiórka.

Dodatkowo można do tego pojęcia wliczyć specjalistyczne roboty budowlane, wznoszenie budynków, budowa obiektów inżynierii zarówno lądowej jak i wodnej. 

Branża budowlana określa potężne firmy, z własnym zapleczem maszyn i fachowców, oraz małe przedsiębiorstwa pracujące przy drobnych zleceniach. Jak widać, pod to pojęcie można podpiąć wiele czynności nie tylko stricte budowlanych. Jest to branża charakteryzująca się bardzo szybkim rozwojem i stałym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych pracowników. 

Składa się z wykonawców i podwykonawców wzajemnie od siebie zależnych. Stały rozwój jest nieodłącznym elementem tej branży.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*